موضوع انشا : فوتبال بهتر است یا فرهنگ ؟

یکم : خب بسلامتی لیگ هم با همه حرف و حدیث هایش تمام شد و استقلال قهرمان . کاری به باخت ذوب آهن ندارم و اقبال استقلال و فوتبال پاک مجید جلالی . تمرکزم روی نکته ای انحرافی است . در برنامه نود یکی دو هفته پیش ، مدیر عامل تیم سقوط کرده برق شیراز ، عامل ناکامی این تیم نیم قرنی را مسائل مالی عنوان می کند و می گوید که به کمبود مالی باختند و آنها با ریاضت در لیگ مانده بودند و به اصطلاح خودمان آبروداری کرده و با سیلی صورت هایشان را سرخ نگه داشته بودند . و در ادامه گفتند که هزینه این فصل تیم برق یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان بود . این را فعلا داشته باشید .

دوم : هزینه پر حرف و حدیث ساخت سریال یوسف پیامبر به روایت مسئولان سازمان هشت میلیارد تومان است که به اعتبار نقل قولها چهار میلیارد یک نهاد و چهار میلیارد دیگر را نیز نهاد دیگری تقبل کرده است که سر جمع می شود شانزده میلیارد تومان . این یکی را هم فعلا داشته باشید .

سوم :بگذارید این دفعه با دیگر دوستان هم عقیده نباشم و از فروش و اقبال فیلم اخراجی های ٢ ده نمکی خوشحال باشم . فروش بالای ۶ میلیارد (تا به امروز) حسادت من یکی را بر نمی انگیزد که هیچ ، بلکه خوشحال هم می کند . کاری ندارم که این فیلم از چه رانت هایی استفاده کرده و چه حرف و حدیث ها در مورد کارگردان این فیلم هست - لااقل در این یادداشت فعلا با این مسائل کاری ندارم - اما هر فروش خوبی در عرصه صنعت سینما یک اتفاق خجسته ای است . خواه این فیلم مارمولک باشد خواه آتش بس و خواه اخراجی ها .

چهارم : حداقل خاصیتی که سریال یوسف پیامبر دارد این است که تابحال هزینه خود را درآورده با آگهی هایی که قبل از پخش اش می گیرد . به روایتی تعرفه هر ثانیه آگهی قبل از پخش این سریال یک میلیون و چهار صد هزار تومان است و در یک حساب سردستی می شود سود حاصله را به چشم دید . عواید فروش به شبکه های دیگر و تاثیرات فرهنگی آن فعلا بماند .

پنجم : خاصیت فروش فیلم اخراجی ها در این است که روح دوباره به کالبد سینمای بی رمق دمیده شده و فرهنگ فیلم دیدن در خانواده دوباره احیا می شود و چند نفر از قبل این صنعت فراموش شده نان می خورند که این اتفاق نیاز غیر قابل انکار جامعه ماست .

ششم : اما اتفاقی که در فوتبال کشورمان می افتد : هزینه یک تیم که ریاضتمندانه آبروداری کرده و با سیلی صورتش را سرخ نگه داشته یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان برای شش ماه است بدون اینکه در آمد خاصی داشته باشد و یا تاثیر مثبتی در فرهنگ این جامعه ایجاد کرده باشد . حساب کنید هزینه های تیم هایی مثل استقلال و پرسپولیس را و دستاوردهایی که به دنبال دارد  برخی از این دستاوردها بدین قرارند : در ورزشگاهها فحش خواهر و مادر به داور و مربی های رقیب امری معمولی می شود ، عده ای این وسط به عنوان دلال سودهای کلانی به جیب می زنند ، آبرو و حیثیت ملی در بازیهای باشگاههای آسیا به واسطه بازیهای ضعیف تیم های پفکی لگد مال می شود ، باندها و مافیاهای مخوفی و حکومت های پنهانی شکل می گیرد ، برخی مربیان از قرارداد بازیکنان درصد می گیرند ، در ورزشگاهها کتک زدن به گزارشگران و فیلمبرداران امری عادی می شود ، دوپینگ غوغا می کند و دست آخر دامنه این ناپاکی به حوزه مدیران هم می کشد و یک خبر راست از جناب ایشان ساطع نمی شود . یک روز قطبی را در عرض هشت ساعت عوض می کنند و دیگر روز مایلی کهن را استعفا می دهند و قطبی را می آورند و دیگر ناپاکی های ریز و درشتی که شمایان بهتر از من می دانید . اما با این حال همچنان ارقام درشتی به حلق این صنعت مریض و نابازده  ریخته می شود و این صنعت نه تنها خودش را به فساد می کشد ، که جامعه را نیز  در آتش ناپاکی اش می سوزاند .

هفتم : در جامعه ای که هزینه های تفریحی اش آنهم از نوع نه چندان سالمش ، بیشتر از هزینه های فرهنگی اش باشد وضع بهتر از این نمی شود .  

پی نوشت : یاد دو دیالوگ طلایی از دو فیلم افتادم :

اول ، (فیلم کمال الملک) _ ناصرالدین شاه خطاب به عضدالملک : مدرسه هنر مزرعه بلال نیست که هرسال محصول بهتری بدهد . در آسمان هم چندین ستاره می درخشند الباقی سوسو می زنند .

دوم ، (فیلم ناصرالدین شاه ) _  امیرکبیر خطاب به ناصرالدین شاه : اگر نیتی یک ساله دارید گندم بکارید اما اگر نیتی پنجاه ساله دارید سینماتوگراف بخرید . سینماتوگراف آدم تربیت می کند .  

/ 80 نظر / 48 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عه تا

فرهیخته ی گرامی جناب اقای حسین پور ستار از شما دعوت می کنم در گفتمان تئوریک پیرامون ژانر خواندیدنی شرکت و نظر روشنگر خود را به دوستداران نوپای شعر و ادب حوزه ی مجازی هدیه فرمایید . با کمال احترام و دوستی عه تا

علی سروی

خواندیمت.... با یه شاخه [گل] برای خدانگهداری چگونه ای؟

نصرنیوز

نصر نیوز (نگاه صریح رسانه) www.nasrnews.ir نخستین پایگاه خبری - تحلیلی استان آذربایجان شرقی

سمیش

اصلا از دوز چورک خوشم نیامد دیالوگها همه برای تهرانیها بود در مجموعا تک محوری بودالبته شما تقصیر نداری آنتن پر شود بابا بی خیال

راه تبریز

روند «بهسازی مزار شهدای تبریز» مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. در این میزگرد که به میزبانی دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود، معصومه سپهری (نویسنده‌‌ی دفاع مقدس)، بهزاد پروین قدس (هنرمند و پژوهشگر دفاع مقدس) و وحید رضازاده (فرزند شهید و فعال فرهنگی) حضور خواهند داشت. این میزگرد، روز چهارشنبه 20 بهمن از ساعت 30/14 تا 30/16 در محل دفتر مطالعات، واقع در خیابان پاستور جدید، مابین چهارراه شهید جدیری و چهار راه فدک مارالان، کوی شهدای 28 دی، پلاک20 برپا می‌شود. از علاقمندان به مباحث فرهنگی، دعوت می‌شود تا در این برنامه حضور یابند.

شهرام

سلام آقای پورستار با سینمای پوچ به روزم ... لینک مستقیم: http://www.bilgipolis.com/tabriz/index.php?option=com_content&view=article&id=104:1389-11-23-19-37-39&catid=45:-bilgipolis

حسین زینالی

سلام. استاد . دیر اپدیت میشید . امیدوارم بازم از مطالب خوبتون استفاده کنیمو موفق باشید.

حسین زینالی

سلام. افتخاری برای حقیر بود .قدم رنجه فرمودید.بی صبرانه متتظر دست نوشتهای زیبای شما هستم.