پدیده ای بنام اشباع سازی

 

یکم : نوجوان که بودم عاشق دو قلم خوردنی بودم یکی مربای آلبالو و دیگری خیارشور . یک بار که خانه را خلوت یافتم سروقت یخچال رفتم و نصف شیشه بزرگ مربا را خوردم و زمانی دیگر بنا به شرایط پیش آمده نصف حلبی خیار شور را خوردم . بماند که سر هر دو تایش حسابی مواخذه شدم اما بدترین پیامد این ماجرا اشباع شدنم بود . طی این قضیه بد جوری حس اشباع شدگی به من دست داد بطوریکه الان خیار شور نمی خورم و مربا را هم هوس نمی کنم !

دوم : در اوایل قرن بیستم فرمالیست های ادبی روس به نکته ظریفی رسیدند و آن اینکه مخاطب در اثر اشباع و عادت نسبت به اثر بی توجه می شود در نتیجه یکی از کارکردهای مهم ادبیات را بیگانه سازی و یا آشنایی زدایی دانستند و گفتند با ایجاد تغییراتی در فرم اثر می توان به این بیگانه سازی و یا آشنایی زدایی رسید تا توجه مخاطب را نسبت به اثر بیشتر کرد این دیدگاه بیش از پنجاه سال بر ادبیات حاکم گشت و حتی اغلب نظریات پست مدرنیستی بگونه ای بنیانشان را بر این دیدگاه نهاده اند و حتی ایده برجسته سازی زبانی در حوزه زبانشناسی نیز متاثر از این اندیشه های فرمالیست های ادبی بود . این دامنه تاثر نشانگر اهمیت یافته های شکل گرایان ادبی است که هنوز هم با قوت هر چه تمام مورد توجه علوم مختلف است .

سوم : بعد از گذشت اینهمه سال از آن نظریه ها در کشور ما اصحاب رسانه و تبلیغات هنوز راهی غلط و تجربه شده را می پیمایند و آن اشباع سازی مخاطب در هر زمان ممکن است بویژه آنکه غالبا این تلاشها سمت و سویی مذهبی نیز دارد که نتیجه آن پیشاپیش قابل حدس است اشباع شدگی مخاطب . این تلاشهای افراطی و البته نا صحیح در همه عرصه های تبلیغاتی قابل مشاهده است . از نوشتن آیه قران بر روی پایه های پل و پشت شیشه های اتوبوس شرکت واحد گرفته تا پخش نماز جماعت بعد از اذان مغرب در همه شبکه های تلویزیون و عرضه رایگان کتاب های مذهبی در اتوبوس های شرکت واحد - که معمولا کسی آنها را نمی خواند - و .... که همه این تلاشها جدای از هزینه های مالی شان هزینه فرهنگی دیگری نیز دارند و آن اشباع سازی مخاطب است . این آقایان که عاری از خلاقیت های تبلیغاتی هستند عوض آشنایی زدایی و بیگانه سازی مخاطب با موضوع ، با این کارهای ظاهر فریبانه اتفاقا موجب اشباع شدگی مخاطب می شوند که بسیار  نگران کننده است .   

/ 22 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یعقوب

اجرای عمومی نمایش " آرش" با احترام و افتخار از همه ی دوست داران تئاتر دعوت می گردد ضمن حضور در اجراهای عمومی نمایش آرش - شاهكار استاد بهرام بیضایی - ساعتی را به خرد ورزی و هم اندیشی میهمان مان باشند. زمان: 28 دی ماه تا 3 بهمن ماه 1387 - ساعت 30/17 مكان: تالار تجربه ی مجتمع فرهنگی هنری تبریز- تلفن 3319415 برخوانان: جواد قامتی - شیدا ذابح پس آرایی و كارگردانی: یعقوب صدیق جمالی مدیر تولید: حمید بالغ اگر صلاح دیدید دوستان دیگر را نیز مطلع فرمایید www.kotal.mihanblog.com

ایپک

موافقم. البته آنچه بجایی نرسد...

اوو

تورو خدا بیدارشون نکنید بزارید همینجوری ادامه بدن ...

باران

سلام: هنوز سیما در آن اشباع سازی گذشته باقی مانده؟[سوال]

...فرانک باغشمال

با سلام وخسته نباشید.میخواستم فامیلی ام را ننویسم.ولی مجبورم برای دعوت از شما دست به اینکار بزنم هرچند خلاف اصولمه.دو تا پارتی دارم اما دریغ از گوشه چشمی از شما.با پارتی ایپک وعلی ازتون دعوت میکنم سری به فصل هیوا بزنین .ولی به خاطر خود فصل هیوا بمنین.منتظرتونم. (باغشمال.خیر خواه)

باران

سلام: آقا ما به خدا به روزیم!!![چشمک]

خدایارخانی

سلام استاد/ دیگه هرشب توی خوابم چشای تورامی بینم آرزومه تو را یک بار توی بیداریم ببینم . هیچی دیگه www.diractor.blogfa.com استادتازه سایت را بازکردم ازگوگل نمی ره ازبالا(آدرس)برو.یه نظرهم بده/ ایسترم

زورنا

اختصاصی زورنا//مجموعه باغلارباغی در آستانه تخریب